Príprava tela na hladovanie

Pri hladovaní platí pravidlo: „Ako dlho hladujeme, tak dlho sa na hladovku pripravujeme a po nej sa tak dlho pripravujeme na jedlo“

Ak má telo zvládnuť hladovku, tak by malo byť pre ňou pripravené. Pre telo a psychiku je najnáročnejší model zmeny. Na zmenu sme každí viac či menej citliví a každí na ňu či chceme alebo nechceme musíme reagovať.

Ak sa niečo rýchlo mení, väčšinou sa tomu vieme prispôsobiť ťažšie ako keď sa to mení pozvolne. Pripraviť telo na zmenu úplného vypustenia stravy je základom prípravy na hladovanie. Ak hladujúci pred hladovkou zaťažuje telo silnejšie, tak je potrebné aby príprava bola o to intenzívnejšia. Ak je strávenie menej zaťažované, tak na prípravu nie je nutný dávať taký dôraz. 

Príprava tela na hladovanie trvá toľko dní ako samotné hladovanie.

Prvý deň prípravy na hladovanie by malo dôjsť v zníženiu príjmu množstva potravy a každým ďalším dňom by sa mohlo príjem potravy podľa potreby znižovať. Zníženie by nemalo byť rapídne, aby zmena postupovala jemne. Mohlo by tu platiť pravidlo, že hladujúci v príprave na hladovku by nemal byť hladný ale ani po jedle preplnený. V polovici prípravy by malo dôjsť k vylúčeniu ťažkých jedál ako mäso, údeniny, čokoľvek pečené a pražené. V posledný deň prípravy by mali byť prijímané len ľahko stráviteľné živé šťavy z ovocia alebo zeleniny. 

Klystír pred hladovaním

Keďže pri hladovaní dochádza k zastaveniu trávenia, je dobré vyčistiť si pre hladujúceho hrubé črevo, kde môže ostávať najviac nečistou a pri hladovke sa vracať naspäť do obehu tela. Toto zbytočne spôsobuje oslabovanie a únavu tela. Klystír pred hladovaním je pomôckou, ktorá môže prispieť k bezproblémovému prechodu hladovaním. Klystír je možné v príprave robiť každý deň ráno.

"Ako dlho hladujeme, tak dlho sa na hladovku pripravujeme a po nej sa tak dlho pripravujeme na jedlo"