Teória rozbehu

 

Príprava na jedlo po hladovke

Príprava na jedlo je podobne dôležitá ako samotné hladovanie. Telo aj psychika prežije zmenu zo samostravovacieho modelu hladovky naspäť k tráveniu zvonku. Táto zmena by mala prebehnúť postupne a prirodzene. Nedodržanie potupnosti a trpezlivosti môže znamenať pre psychiku neskoršie problémy a pre telo takzvaný „jojo“ efekt a iné možné problémy.

Pri opätovnom návrate k strave platí „pravidlo dojčaťa“. Tráviace ústrojenstvo, telo a psychika je podobne nastavené, ako to má nastavené novonarodené dieťa. Trávenie je pripravené na naštartovanie a preto aj strava by mala byť prispôsobená tomuto pohľadu.
Približne prvá polovica dojčenia je o prijímaní výhradne materského mlieka a druhá o príprave na tuhú stravu. Podobne by sme mali postupovať pri rozbehu po hladovke. V materskom mlieku dieťa prijíma všetky potrebné látky pre rast, imunitu atď pričom je materské mlieko šetrné k tráveniu dieťaťa. Dospelý človek má už rast za sebou a vlastnú imunitu vytvorenú, takže v prvej polovici rozbehu môžeme použiť len látky a stravu, ktorá jemne naštartuje trávenie.

Materské mlieko je nahradené rozmixovaným zeleninovým vývarom. Postupne sa v obdobiach rozbehu pridávajú ďalšie zložky podľa toho ako „dieťa“ rastie. Druhá polovica je rozdelená na tri časti: Bielkoviny, Tuky a Cukry. Čiže v prvej časti začíname pridávať k zelenine bielkoviny, potom k nim aj tuk a nakoniec sa telo rozbehne cukrom. Všetky potraviny v rozbehu by malo telo poznať, čiže by malo byť na ne pripravené. Používame jedlom, ktoré sme pred hladovkou bežne prijímali.

Vždy dbáme na to, aby sme zjedli len také množstvo jedla, ktoré nespôsobí tlak na žalúdok.

Nakoniec môžeme na posledné dni rozbehu po hladovke jesť skoro všetko v množstvách, ktoré nám naše ústrojenstvo dovolí.
Prechod na vonkajšie stravovanie počas rozbehu môže byť sprevádzané chuťou na niečo, čo sme ani nemuseli jesť pred hladovkou. Môže to byť približne v strede rozbehu, kedy už je žalúdok pripravený prijať o trochu väčšie množstvo potravy. V tomto období, je podstatné nepodľahnúť všetkým chutiam a tlakom do jedla, ktoré nás lákajú a mohli by spôsobiť neprimerané roztiahnutie žalúdka a neprirodzený rozbeh trávenia.